הזכות לדיור - סגרגציה ואפליה

הסכם הבלעדיות בין גינדי ל"חבר" הוא פסול

home-key-cc0-from-pixabay

האגודה לזכויות האזרח פנתה לחברת גינדי ולרשות מקרקעי ישראל ודרשה להפסיק לשווק בבלעדיות את פרויקט המגורים החדש של החברה ברחובות לחברי מועדון הצרכנות "חבר", שבו חברים משרתי קבע בכוחות הביטחון. האגודה טוענת שמדובר באפליה ובפגיעה בציבור הרחב, שמתקשה לרכוש דירות.

גינדי מתכננת להקים פרויקט של יותר מ-400 דירות בשם westside בשכונת חצרות המושבה ברחובות. על פי אתר הפרויקט, בימים אלו מתקיימת הרשמה מוקדמת באינטרנט עבור חברי מועדון "חבר" בלבד, וב-10.7 תיערך בין הנרשמים הגרלה שתקבע את סדר התור לרכישת דירה. גינדי התחייבה שלפחות 170 דירות יימכרו לחברי המועדון, אך הודיעה שתזמין 1,200 נרשמים לימי המכירות, מה שיוביל לכך שכנראה כל הפרויקט יימכר לחברי המועדון.

האגודה טוענת שהסכם הבלעדיות מפלה אנשים עם מוגבלויות, ערבים וחרדים, ואף מדיר אנשים ששירתו בצה"ל ומשרתים במילואים, אך הם לא אנשי קבע. לעמדת האגודה, מדובר בשיטה המנוגדת לחוק איסור אפליה במוצרים ושירותים. נוסף על כך, הקרקע שווקה במקור על ידי רשות מקרקעי ישראל במטרה לבנות שכונה לציבור הרחב. מספר הדירות למגורים הוגדל ב-40% מכיוון שעיריית רחובות ביקשה לספק דירות קטנות ולהגדיל את ההיצע עבור מחפשי הדירה, אך כעת גינדי מייעדת את השכונה לקבוצה מצומצמת של רוכשים, ובכך פוגעת בהיצע הדירות עבור אזרחים מן השורה.

"יזמים שבונים שכונות מגורים חייבים לשווק אותן לכל המעוניין, ובוודאי לא למכור אך ורק לקבוצה שהכניסה אליה חסומה בפועל מטעמים שונים, כמו דת, לאום ומוגבלות. אנו קוראים לחברת גינדי לשנות את מדיניות השיווק שלהם, ולרשות מקרקעי ישראל להנחות את החברה שכך לא משווקים קרקעות במדינה. בתקופה שבה הציבור מתקשה מאד לרכוש דירות, אין לקבל מצב שבו מאות דירות מיועדות בבלעדיות ובלי שום הצדקה לאוכלוסייה מצומצמת", אמר עו"ד גיל גן-מור, מנהל היחידה לזכויות חברתיות באגודה לזכויות האזרח.

פניית האגודה לחברת גינדי ולרשות מקרקעי ישראל, 28.6.2017

תגובת חברת גינדי, 6.7.2017

תגובת מועדון חבר, 6.7.2017

תגובת האגודה לטענות חברת גינדי ומועדון חבר, 9.7.2017

 

קישורים:

יעל דראל, בעקבות מבצע "חבר": חברת גינדי החזקות תזומן לשימוע, וואלה, 18.7.2017

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות לדיור,הזכות לדיור - סגרגציה ואפליה

סגור לתגובות.