מועמדות/ים לוועד המנהל 2019

Photo by Keren Manor, Activestills

שחר אילן

​אני כתב ופרשן בעיתון הכלכלי של קבוצת ידיעות, "כלכליסט". קודם לכן עשיתי זאת ב"הארץ" וב"כל העיר".  אני עוסק בין היתר בנושאי הדת והמדינה והחרדים, שאיתם אני מזוהה ציבורית, וכן בנושאים חברתיים (חינוך, רווחה ועבודה). כן הייתי העורך הראשי של "כל העיר" ועורך חלק ב' של "הארץ", וסמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון.

במהלך הקריירה העיתונאית שלי ככתב וכעורך הרביתי מאוד לעסוק בנושאי זכויות אדם מגוונים ובהם חופש דת ומדת, זכויות פליטים ועובדים זרים, שקיפות וחופש המידע, הזכות לשוויון בחינוך ובבריאות, שוויון לאזרחי ישראל הערבים והתנכלות לזכויות אדם בשטחים.

המאבק לזכויות האדם והאזרח חיוני בעיני לשמירה על חברה נורמלית, פתוחה ושוויונית שראוי לחיות בה. הוא גם חלק בלתי נפרד מהמפעל הציוני. העובדה שנושא זכויות האזרח הפך מזוהה רק עם מחנה אחד בחברה הישראלית היא בעיני שבר. יש צורך גדול לקרב אליו חלקים רחבים בציבור הישראלי. אנסה לרתום לכך את הידע וההבנה שלי בחברות הדתית והחרדית.

שחר אילן

עו"ד יונתן ברמן

 

אני אחד השותפים המייסדים במשרד עורכי הדין ד"ר רענן הר-זהב, אדלשטיין, ברמן.

לפני הקמת המשרד עבדתי שנים רבות בארגוני זכויות אדם. שימשתי כרכז המשפטי של אגודת הלהט"ב; התמחיתי באגודה לזכויות האזרח; שימשתי במשך 6 שנים כיועץ המשפטי של המוקד לפליטים ומהגרים; ניהלתי במשך שנתיים את הקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, שם גם לימדתי דיני הגירה, ובמשך שנתיים נוספות את הקליניקה לזכויות פליטים ומהגרים במרכז הבינתחומי בהרצליה. בין לבין למדתי לתואר שני באוניברסיטת קולומביה.

לאורך השנים ניהלתי הליכים משפטיים עקרוניים רבים, בעיקר בתחום ההגירה ודיני הפליטים ובעניינים הנוגעים לזכויות להט"ב. בין השאר ייצגתי בעתירה לרישום נישואי בני זוג מאותו המין (יחד עם האגודה לזכויות האזרח) ובעתירות לפסילת הוראות הנוגעות למעצר לפי החוק למניעת הסתננות.

אני מקווה שניסיוני הרב בליטיגציה, בעבודה בארגוני זכויות אדם ומול ארגוני זכויות אדם ובגיבוש אסטרטגיות פעולה במאבקים משפטיים ואחרים, יוכל להיות בעל ערך משמעותי בהנהלת האגודה.

עו"ד יונתן ברמן

עו"ד חיה ברק דנציגר

 

​עורכת דין. מתנדבת בעמותת אתגרים (מתן יעוץ משפטי בתחום עיסוקי שהינו דיני עבודה וכן חברה בהנהלת מרכז הצלילה אתגרים) ובאיל"ן (מתן יעוץ משפטי בתחום עיסוקי כנ"ל). כמו כן, משמשת כחברת הנהלת ההתאחדות הישראלית לספורט נכים וחברת הנהלת הוועד הפראלימפי הישראלי מטעם איל"ן.

 

מאז ומתמיד נושא שמירה על זכויות אדם באשר הוא (והיא כמובן) היווה חלק מהדי-אן-איי הקיומי שלי. כבת לניצולי שואה ידעתי מגיל מאוד צעיר שעלי לעשות הכל כדי שאדם יישאר אדם והיחס אליו יישמר באופן שוויוני, ללא הבחנה של דת, מגדר, גזע או כל סממן מבחין אחר המקובל למרבה הצער גם במקומותינו.

 

התחום הספציפי בו ניסיתי ועדיין אני מנסה לתרום תרומתי לנושא מהותי זה הינו שילוב אנשים עם מוגבלות, העצמתם וראייתם כחלק בלתי נפרד ושווה מהחברה. לא למותר להוסיף שכעורכת דין העוסקת בתחום יחסי העבודה אני נתקלת רבות בנושא זה של שמירה על זכויות הפרט, ומקפידה ליישם בחיי היומיום את אמות המידה הנגזרות מעקרון על זה.

 

אני סבורה שבכל הצניעות בחירתי כחברת הנהלת האגודה עשויה לסייע למטרותיה, ומבקשת לאפשר לי להרתם באופן זה לעשייתה המבורכת של האגודה.

עו"ד חיה ברק דנציגר

סמר ג'אבר-מסארווה

 

​למעלה מ-20 שנה אני מעורבת ועוסקת במגזר השלישי, וספציפית בארגונים העוסקים בתחום היחסים בין יהודים וערבים. נושא זכויות אדם בכלל הינו נושא קרוב ללבי ועסקתי בו רוב חיי הפרטיים והמקצועיים במגוון רחב של מסגרות. לאורך השנים התמקדתי יותר בתחום יחסים בין קבוצות (בפרט קבוצות רוב ומיעוט, אך לא רק), פיתוח וניהול פרויקטים חברתיים (משותפים וחד לאומיים) ועבודה בצוותים מעורבים לצד עבודה בגיוס ופיתוח משאבים, ניהול תקציבים ועוד.

 

לצד העשייה בתחום של יחסים בין קבוצות ועבודה בצוותים מעורבים, אני יועצת ארגונית ויועצת לפיתוח משאבים וניהול פיננסי כעשר שנים. במסגרת תפקידי כיועצת בשתיל, ליוויתי עשרות ארגונים חברתיים במגוון תחומים של פיתוח ארגוני ואסטרטגי, פיתוח משאבים וניהול פיננסי.

האגודה לזכויות האזרח בישראל היא אחד הארגונים המובילים בארץ בתחום זכויות האזרח, שפועלת במגוון רחב של נושאים ולא ממוקדת בתחום אחד, ומכאן חשיבותה הגדולה לחברה הישראלית – ההסתכלות על כלל האזרחים ועל מכלול הזכויות. אני מאמינה שניסיוני העשיר במגוון התחומים יכול להיות בעל ערך רב לאגודה.

סמר ג'אבר-מסארווה

אורי זכי

 

בחירתי לפני ארבע שנים לוועד המנהל של האגודה לזכויות האזרח היו אחד מציוני הדרך המרגשים והחשובים בחיי. נחשפתי לאגודה כתיכוניסט צעיר (וימני) בחיפה, ומקראת זכויות האדם שקיבלתי עם סיום התיכון עדיין מוצגת בספריה שלי. בימים אלה, בהם הדמוקרטיה שלנו נמצאת תחת התקפה קשה מבית, האגודה, ספינת הדגל של ארגוני זכויות האדם בישראל, נמצאת בפני האתגר החשוב ביותר ב-47 שנות קיומה.

 

​הבאתי איתי לתפקיד את ניסיוני המקצועי, שכלל עבודה כיועץ שר המשפטים, השתתפות בצוות המו"מ של יוזמת ז'נבה, הקמת והובלת נציגות בצלם בארה"ב ויועץ לארגון זכויות האדם הבינ"ל Human Rights Watch. כיום אני מוביל את "החזית להגנת הדמוקרטיה", ארגון ששם לו למטרה להיות חוד חנית התקפית אל מול המאיימים על יסודותיה.

 

אני בעל תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית, ובעל תואר שני במשפטים וזכויות אדם כבוגר תכנית "תקנה" של המכללה למנהל.

 

בארבע השנים האחרונות הייתי חבר פעיל בהנהלת האגודה. התנדבתי גם לכהן בוועדת הכספים שלה. אני עושה זאת בחרדת קודש. אני מבקש את הצבעתך ואמונך להמשיך במלאכה.

אורי זכי

פרופ' עמיחי כהן

 

בוגר (בהצטיינות יתרה) של הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, בעל תואר שני ושלישי מה Yale Law School.

 

עמית בכיר וראש התוכנית לביטחון ודמוקרטיה במכון הישראלי לדמוקרטיה. חבר סגל בדרגת פרופסור חבר בפקולטה למשפטים של הקריה האקדמית אונו, לשעבר דקאן הפקולטה למשפטים. חבר הנהלה מרכז קונקורד לשילוב המשפט הבינלאומי במשפט הישראלי. תחומי המחקר העיקריים: דיני לחימה במשפט הבינלאומי, מעמד המשפט הבינלאומי במשפט הישראלי, משפט הבטחון בישראל, משפט חוקתי.

 

אני סבור כי בשנים האחרונות חווה מדינת ישראל נסיגה דמוקרטית, שלא ניתן לצמצם אותה לשלילה של זכות מסוימת, או לפגיעה באוכלוסיה מסוימת. התגובה לכך, גם היא צריכה להיות כוללת, ויש לעשות זאת תוך חלוקת תפקידים ושיתוף פעולה בין כל הגופים הפועלים בתחום.

 

אוכל לתרום להנהלת האגודה באמצעות הידע שלי בתחומי הפעילות הספציפיים עם האגודה, ליצירת שיתופי פעולה עם ארגונים אחרים, ולהעמקת הקשרים עם האקדמיה הישראלית.

פרופ' עמיחי כהן

רחל עמרם

 

חוקרת, מגייסת משאבים ופעילה לזכויות נשים, שלום ודו-קיום. חברת הנהלה באגודה ללימודים פמיניסטיים וחקר המגדר; ממייסדות קואליציית נשים לשלום וכתב העת הפמיניסטי נגה; חברה בוועדת ההיגוי למען נשיאה בישראל של תנועת אחותי למען נשים בישראל.

 

בעלת תואר מאסטר במדיניות ציבורית ויישוב סכסוכים בינלאומיים מנקודת מבט פמיניסטית מאוניברסיטת פיטסבורג, ארה"ב, ותעודה במיזוג זכויות אדם וקידום השלום בסכסוך הישראלי-הפלסטיני מטעם האוניברסיטה האמריקנית, וושינגטון. עורכת מחקר בנושא הומניזציה של פליטים.

 

כפעילה חברתית מנוסה, אני מעוניינת להמשיך ולנסות להשפיע על השמירה על זכויות האזרח בישראל, על ידי חברותי באגודה, הארגון הגדול בישראל שנועד לשמור על זכויות אלו. כך אוכל להמשיך ולנסות להשפיע גם על שמירת אופייה הדמוקרטי של המדינה. סדר העדיפויות: לראות את האגודה לוקחת חלק לוחמני יותר בשמירה על זכויות האזרח, לאור הפגיעות היום יומיות בהן.

רחל עמרם

אתי קני

 

חברת הנהלת האגודה בארבע השנים האחרונות.

 

בעלת ניסיון מקצועי רב בתחום הייעוץ הארגוני ומשאבי האנוש, ומתנדבת במסגרות שונות. ניהלתי את תחנת ער"ן בתל אביב ועזרתי בהקמת קו טלפון חירום בוועד למלחמה באיידס. משמשת כחברת הנהלה בבית הספר התיכון "מוזות" לנוער בסיכון, חברת המועצה הציבורית של להקת המחול בת שבע וחברת הנהלה במוזיאון הרצליה. כמו כן, מתנדבת במחלקת פניות הציבור של האגודה לזכויות האזרח מזה למעלה מעשר שנים.

 

בימים אלה, כשהחרות האישית וחופש הביטוי נשחקים, כשרווחת הפרט וההתייחסות לצרכים של השכבות המוחלשות מורדים מסדר היום של המוסדות הקובעים במדינה, מקומה של האגודה לזכויות האזרח הופך להיות יותר ויותר חשוב, וכחברת הנהלה אני עושה ואשמח להמשיך לעשות כל שניתן לחיזוקה של האגודה ולהרחבת פעילותה.

אתי קני

ד"ר תמר קריכלי כץ

 

אשמח לכהן כחברת הנהלה באגודה. במקצועי אני משפטנית, חוקרת ומלמדת אי שוויון ואפליה. את עבודת הדוקטורט שלי (בסוציולוגיה) עשיתי בנושא אפליה, ומאז אני חוקרת ומלמדת את התחום בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב כחברת סגל. אני מלמדת קורסים בנושא רווחה, אי שוויון ומשפט וחברה. הנחיתי כמנחה אקדמית את הקליניקה לזכויות עובדים. אני חוקרת את המנגנונים הסוציולוגים הכלכליים והפסיכולוגיים אשר מייצרים אי שוויון ואפליה ואת הדרכים להתמודד עימם ופרסמתי מאמרים בנושא בעברית ובאנגלית.

 

אני לומדת ללוות אנשים שמתמודדים עם מחלות קשות ומוות, והתחלתי ללוות לפני כחצי שנה. אני מאמינה שיש מקום למחשבה מחודשת ולעשיה שנוגעת לסוף החיים: התמודדות וקבלה של המוות והזקנה, הדרכים שבהן ניתן לאפשר לאנשים לבחור איך ומתי לסיים את חייהם, שינויי מדיניות והשקעת משאבים בשיפור איכות החיים לפני המוות (ולא רק בהארכת החיים). הייתי שמחה לפעול גם בשאלות הנוגעות לאי שוויון מעמדי והצמתים שלו עם שאלות של מוצא ומגדר.

ד"ר תמר קריכלי כץ

ד"ר גיזה שביב-שניידר

 

בעלת תואר שלישי בסוציולוגיה חינוכית מהאוניברסיטה העברית, חוקרת ומרצה.

 

​עבדתי בהכשרה והשתלמות של מנהלי בתי ספר במסגרת משרד החינוך, הייתי שותפה במיזמי חינוך חברתי לקידום תלמידים מוחלשים בבתי ספר בפריפריה, מרצה בתרבות התיקשוב ומנהלת המכון לאיבחון כישורי למידה במכללת דוד ילין להכשרת מורים, וטיוטורית בבית הספר לעובדי הוראה בכירים בירושלים, בתחום התרבות הדיגיטלית ושילוב מחשבים במערכת החינוך. בוגרת קורס דירקטורים מאוניברסיטת תל אביב.

 

פרסמתי מאמרים וספרים בנושאי תרבות דיגיטלית של מנהלי בתי ספר - השפעת המחשב על חיינו המקצועיים. הייתי רפרנטית של ועדת החינוך בכנסת בראשותה של ח"כ אורה נמיר ז"ל.

 

​גמלאית. התנדבתי ב"אמון הציבור" בתחום מימוש זכויות הנכים. כיום מתנדבת כמתודולוגית במחקר איכותני על נשים בדיכאון לאחר לידה, במחלקה הפסיכיאטרית באיכילוב.

 

כיווני פעולה: לטפח ולעגן בחוק ובתקנות (לנסח, להפיץ, לפרסם, לעקוב אחר ביצוע) את מגוון הזכויות של נכים ותמיכה לבני משפחותיהם.

ד"ר גיזה שביב-שניידר

פרופ' עמית שכטר

 

אני מכהן קרוב לשנתיים כחבר בהנהלת האגודה. בפעילותי הציבורית אני מכהן גם כחבר במועצת העיתונות ובוועד המנהל של תיאטרון יפו - הבמה לתרבות ערבית-עברית, ואני מנהל-שותף מייסד של הפרס לזכרה של שולמית אלוני ליצירה המקדמת זכויות אדם, צדק חברתי וחיים משותפים. כמו כן כיהנתי בוועדות ציבוריות שעסקו בהיבטים שונים של הסדרת ענף התקשורת בישראל.

 

בחיי היומיום אני משמש כיום כדיקאן הפקולטה למדעי הרוח והחברה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. כפרופסור לתקשורת עוסקים מחקריי בקשר שבין תקשורת לצדק חברתי. בשנים האחרונות עסקתי באופן ספציפי בפיתוח הבסיס התיאורטי של ״הזכות לתקשורת״, זכות ש״חופש הביטוי״ הוא אחד ממרכיביה. לצורך זה מחקריי, שנערכו בקרב האוכלוסייה הבדואית בנגב, עולי אתיופיה, האוכלוסייה הפלסטינית בישראל ובגדה המערבית, נשים חרדיות ומיעוטים אחרים, מבקשים לראות כיצד להנחיל להם את אותה זכות שיש להכיר בה כזכות יסוד.

 

בעבר כיהנתי כעוזרם של שולמית אלוני ויצחק נבון כאשר כיהנו כשרי חינוך ותרבות, כיועץ משפטי לרשות השידור, כסגן נשיא בחברת סלקום, כעורך דין פרטי וכפרופסור לתקשורת באוניברסיטת פן-סטייט בארה״ב.

 

בהנהלת האגודה אני מבקש לקדם סדר יום של שוויון אזרחי, יציאה עם מסרי האגודה לפריפריה הגאוגרפית והחברתית וסיוע למאמצי האגודה בתחום החינוך.

פרופ' עמית שכטר

ד"ר אדם שנער

 

אני מרצה למשפטים במרכז הבינתחומי מאז 2013. לפני כן סיימתי דוקטורט באוניברסיטת הרווארד, התמחיתי אצל נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, ועבדתי במרכז הרפורמי לדת ומדינה (אז המרכז לפלורליזם יהודי). במקביל לדוקטורט התנדבתי באגודה וגם בארגון זכויות אדם בהודו.

 

אני מתמחה במשפט חוקתי וזכויות אדם, וכותב, בין היתר, על חופש הביטוי, זכויות אדם בשטחים, שיטור, ומעמדם של עובדי ציבור. בשנתיים האחרונות שימשתי גם כאחראי האקדמי על מערך הקליניקות המשפטיות במרכז הבינתחומי, המעניקות סיוע משפטי למגוון אוכלוסיות מוחלשות, ובכלל זאת מבקשי מקלט, מהגרי עבודה, אנשים בעוני, בעלי מוגבלויות ובני נוער.

 

האגודה יקרה ללבי מאוד, וחשיבותה קריטית במיוחד בתקופה זו של שחיקה הולכת ונמשכת בדמוקרטיה הישראלית, שמאמצת בהדרגה סממנים פורמליים המסתכמים בעקרון "הרוב קובע", על חשבון זכויות אדם והגנה על מיעוטים. אני מקווה שאוכל לתרום לביסוס ולחיזוק הקשר בין דמוקרטיה וזכויות אדם, ובכך גם לתרום להמשך התבססותה והצלחתה של האגודה.

ד"ר אדם שנער