קרדיט צילום: ישראל ישראלי

Photo by Keren Manor, Activestills

הוועד המנהל של האגודה

רחל ליאל

יו"ר הוועד המנהל של האגודה לזכויות האזרח

ב-20 השנים האחרונות כיהנה רחל ליאל כמנכ"לית ארגון שתיל, הזרוע הביצועית של הקרן החדשה לישראל, ולאחר מכן כמנכ"לית הקרן בישראל. היא הובילה את הקרן, שהיא הגורם המרכזי המסייע לארגונים לשינוי חברתי ובכלל זה לארגוני זכויות אדם, בתקופה קשה של מתקפות נגד הקרן ונגד הארגונים, תוך עמידה נחושה על הערכים שמקדמת הקרן. עם פרישתה של ליאל מהמנכ"לות היא התמנתה כחברה בוועד המנהל של הקרן החדשה לישראל, ובמקביל נבחרה לוועד המנהל של האגודה לזכויות האזרח ולתפקיד היו"ר.

רחל ליאל עסקה שנים רבות בתחומי חברה ורווחה מגוונים במשרד העבודה והרווחה ובפרויקט שיקום שכונות, וגם שם חתרה לעקרונות של צדק חברתי ושוויון לכל. היא שירתה עם בן זוגה, איש משרד החוץ ד"ר אלון ליאל, בארה"ב, בטורקיה ובדרום אפריקה, שם שאבה השראה ממאבק השחורים לחירות ולשוויון.

רחל ליאל
 
 

עו"ד יונתן ברמן

חבר הוועד המנהל של האגודה לזכויות האזרח


עורך דין, אחד השותפים המייסדים במשרד עורכי הדין ד"ר רענן הר-זהב, אדלשטיין, ברמן. בעל תואר שני מאוניברסיטת קולומביה.

 

לפני הקמת המשרד עבד עו"ד יונתן ברמן שנים רבות בארגוני זכויות אדם. הוא שימש כרכז המשפטי של אגודת הלהט"ב; התמחה באגודה לזכויות האזרח; שימש במשך 6 שנים כיועץ המשפטי של המוקד לפליטים ומהגרים. ניהל במשך שנתיים את הקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, שם גם לימד דיני הגירה, ובמשך שנתיים נוספות את הקליניקה לזכויות פליטים ומהגרים במרכז הבינתחומי בהרצליה.

​לאורך השנים ניהל עו"ד ברמן הליכים משפטיים עקרוניים רבים, בעיקר בתחום ההגירה ודיני הפליטים ובעניינים הנוגעים לזכויות להט"ב. בין השאר ייצג בעתירה לרישום נישואי בני זוג מאותו המין (יחד עם האגודה לזכויות האזרח) ובעתירות לפסילת הוראות הנוגעות למעצר לפי החוק למניעת הסתננות.​

עו"ד יונתן ברמן
 

סמר ג'אבר-מסארווה

חברת הוועד המנהל של האגודה לזכויות האזרח

 

סמר ג'אבר-מסראווה מעורבת ועוסקת למעלה מ-20 שנה בזכויות אדם ובמגזר השלישי, וספציפית בארגונים העוסקים בתחום היחסים בין יהודים וערבים. עבודתה מתמקדת בתחום יחסים בין קבוצות (בפרט קבוצות רוב ומיעוט, אך לא רק), פיתוח וניהול פרויקטים חברתיים (משותפים וחד לאומיים) ועבודה בצוותים מעורבים.

 

לצד העשייה בתחום של יחסים בין קבוצות ועבודה בצוותים מעורבים, ג'אבר-מסארווה היא יועצת ארגונית ויועצת לפיתוח משאבים וניהול פיננסי. במסגרת תפקידה כיועצת בשתי"ל היא ליוותה עשרות ארגונים חברתיים במגוון תחומים של פיתוח ארגוני ואסטרטגי, פיתוח משאבים וניהול פיננסי.

סמר ג'אבר-מסארווה

מייסם ג'לג'ולי

חברת הוועד המנהל של האגודה לזכויות האזרח

 

 

פעילה חברתית, פמיניסטית ופוליטית. מכהנת כיו"ר נעמ"ת במרחב המשולש הדרומי ויו"ר סיעת חד"ש בנעמ"ת. יושבת ראש שותפה של עמותת סיכוי - העמותה לקידום השיוויון האזרחי, חברת בית נבחרי ההסתדרות, חברת הנהלה בעמותת "איתך מעכי" – משפטניות למען צדק חברתי וחברת הנהגת תנועת "עומדים ביחד", תנועה ערבית יהודית למען שיוויון, צדק חברתי ושלום. במשך שנים ארוכות היא פועלת ומנהיגה במאבקים במגוון תחומים: זכויות עובדות ועובדים, זכויות נשים, המאבק בכיבוש והמאבק למען חברה משותפת ושוויונית. 


מייסם ג'לג'ולי היא תושבת טירה, נשואה ואם לשלושה ילדים, בוגרת תואר ראשון בקרימינולוגיה וסוציולוגיה ותואר שני במנהיגות חינוכית. זוכת פרס גלנטר למנהיגות חברתית מעוררת השראה לשנת 2019 מטעם הקרן החדשה לישראל ואות האיש ההולך לאקטיביזם לשנת 2019. 

מייסם ג'לג'ולי
 

אבי ילאו

חבר הוועד המנהל של האגודה לזכויות האזרח

 

 

מרצה, אקטיביסט ויזם חברתי. חבר ועד מנהל בארגונים נאקוג' (צפון אמריקה למען יהודי אתיופיה) ו"הנני" – קהילות משימתיות של יוצאי אתיופיה. בעבר כיהן כמנכ"ל של ארגון חברתי, וכמו כן הוביל והשתתף במאבקים חברתיים שביקשו לקדם זכויות ושוויון לכל.

dreamstime-87296896.jpg
 
 

פרופ' עמיחי כהן

חבר הוועד המנהל של האגודה לזכויות האזרח

 

בוגר (בהצטיינות יתרה) של הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, בעל תואר שני ושלישי מה Yale Law School.

 

עמית בכיר וראש התוכנית לביטחון ודמוקרטיה במכון הישראלי לדמוקרטיה. חבר סגל בדרגת פרופסור חבר בפקולטה למשפטים של הקריה האקדמית אונו, לשעבר דקאן הפקולטה למשפטים. חבר הנהלת מרכז קונקורד לשילוב המשפט הבינלאומי במשפט הישראלי.

 

תחומי המחקר העיקריים של פרופ' עמיחי כהן הם דיני לחימה במשפט הבינלאומי, מעמד המשפט הבינלאומי במשפט הישראלי, משפט הבטחון בישראל ומשפט חוקתי.

פרופ'עמיחי כהן
 

פרופ' ברק מדינה

חבר הוועד המנהל של האגודה לזכויות האזרח

 

 

פרופ' ברק מדינה הוא רקטור האוניברסיטה העברית בירושלים, פרופסור בפקולטה למשפטים ומופקד על הקתדרה לזכויות האדם ע"ש השופט חיים כהן. כיהן כמנהל אקדמי של המרכז לחקר הרב תרבותיות והמגוון באוניברסיטה, וכמנהל האקדמי של התכנית לצדק מעברי. עוסק במחקר ובהוראה בדיני זכויות אדם, משפט חוקתי ומשפט מינהלי. מכהן כממלא-מקום נציג ישראל בוועידת ונציה של מועצת אירופה.

ברק מדינה
 

עו"ד דורי פינטו

חבר הוועד המנהל של האגודה לזכויות האזרח

 

עורך דין, עשה את רוב דרכו המקצועית-משפטית בסנגוריה הציבורית. בשנת 1996 היה מראשוני הסנגוריה הציבורית, ובתפקידו האחרון (2018-2010) היה הסניגור הציבורי המחוזי של מחוז ירושלים. בשנים 2007-2004 היה מנהל נציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה. 


בשנים האחרונות עוסק בעיקר בכתיבת ספרות. ספרו "ירח" (עם עובד) זכה בפרס ספיר לספר ביכורים לשנת 2020.

 

חבר באגודה לזכויות האזרח מעל 25 שנה. בשנים 2010-2008 כיהן כחבר הוועד המנהל של האגודה. 

עו"ד דורי פינטו
 
 

אתי קני

חברת הוועד המנהל של האגודה לזכויות האזרח

 

בעלת ניסיון מקצועי רב בתחום הייעוץ הארגוני ומשאבי האנוש ומתנדבת במסגרות שונות. ניהלה את תחנת ער"ן בתל אביב ועזרה בהקמת קו טלפון חירום בוועד למלחמה באיידס. משמשת כחברת הנהלה בבית הספר התיכון "מוזות" לנוער בסיכון, חברת המועצה הציבורית של להקת המחול בת שבע וחברת הנהלה במוזיאון הרצליה. כמו כן, מתנדבת במחלקת פניות הציבור של האגודה לזכויות האזרח מזה למעלה מעשר שנים.

אתי קני

ד"ר תמר קריכלי כץ

חברת הוועד המנהל של האגודה לזכויות האזרח

 

ד"ר תמר קריכלי כץ היא משפטנית, חוקרת ומלמדת אי שוויון ואפליה. את עבודת הדוקטורט שלה (בסוציולוגיה) עשתה בנושא אפליה, ומאז היא חוקרת את התחום ומלמדת קורסים בנושא רווחה, אי שוויון ומשפט וחברה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב כחברת סגל. מחקריה עוסקים במנגנונים הסוציולוגים, הכלכליים והפסיכולוגיים אשר מייצרים אי שוויון ואפליה, ובדרכים להתמודד עימם. הנחתה כמנחה אקדמית את הקליניקה לזכויות עובדים.

 

נוסף על עבודתה המשפטית מלווה קריכלי כץ אנשים שמתמודדים עם מחלות קשות ומוות.

Tamar-Kricheli-Katz2.jpg
 

פרופ' איריס רחמימוב

חברת הוועד המנהל של האגודה לזכויות האזרח

 

פרופ' איריס רחמימוב היא היסטוריונית באוניברסיטת תל-אביב, עורכת כתב העת "זמנים" ואישה טרנסג'נדרית. מחקרה ההיסטורי מתמקד בכליאה המונית של אזרחים וחיילים במאה העשרים בהקשרים שונים. בשנים האחרונות עוסקת גם בהיסטוריה קווירית של מדינת ישראל וקהילות נון קונפורמיות מבחינה מינית ומגדרית. פעילה בקידום זכויות הציבור הטרסנג'נדרי ולהנגשה לציבור של ידע ומחקרים בנושא.

Iris-Rachamimov.jpg
 
 

פידא שחאדה

חברת הוועד המנהל של האגודה לזכויות האזרח

 

מתכננת ערים, חברת מועצה בעיריית לוד מאז 2018. בעלת תואר שני בתכנון עירוני מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. במשך שנים רבות הובילה צעירים בלוד וברחבי המדינה בתחומים מגוונים, ובייחוד בהעלאת המודעות לשוויון מגדרי ולחשיבות להיות שווים בכל התחומים. ממייסדות ״ח׳וטווה״, תנועת צעירים בלוד ורמלה, ו"בונים יסודות", ארגון לפיתוח פרויקטים לדיור לצעירים. היתה שותפה למאבקים רבים של החברה האזרחית, ובהם המאבק על הדיור הציבורי, מחאה נגד מדיניות הריסת הבתים בכפר הבלתי מוכר דהמש ליד לוד, וקמפיין ״פראוור לא יעבור״ נגד חוק פראוור בעניין קרקעות הבדואים בנגב.

dreamstime-63056785.jpg

פרופ' עמית שכטר

חבר הוועד המנהל של האגודה לזכויות האזרח

 

פרופסור עמית שכטר מכהן כדיקן הפקולטה למדעי הרוח והחברה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב וכמנהל משותף של המכון למחקרי מדיניות תקשורת באוניברסיטת פן סטייט בארה״ב. פרופ׳ שכטר חוקר ומלמד מדיניות ודיני תקשורת, ומתמחה בקשר שבין תקשורת וצדק חברתי ובקידום ״הזכות לתקשורת״. הוא מחברם או עורכם של שבעה ספרים ולמעלה מששים מאמרים ופרקי ספרים, והעורך המייסד של כתב העת Journal of Information Policy. 

שכטר כיהן בעבר כיועצם של שרי החינוך והתרבות יצחק נבון ושולמית אלוני, כיועץ משפטי וממונה על היחסים הבינלאומיים ברשות השידור וכסמנכ״ל רגולציה בחברת סלקום. כן כיהן כיו״ר וחבר בוועדות רבות שייעצו למשרדי ממשלה שונים ולכנסת בתחומי התקשורת והתרבות.  בעבודתו הוא משלב את התמחותו המקצועית עם פעילות ציבורית התנדבותית ובנוסף לחברותו בהנהלת האגודה, הוא נציג ציבור במועצת העיתונות, חבר ההנהלה של תיאטרון יפו, המרכז לתרבות ערבית-עברית, ומנהל משותף של פרס היצירה ע״ש שולמית אלוני.

עמית שכטר
 

ד"ר אדם שנער

חבר הוועד המנהל של האגודה לזכויות האזרח

 

 

מרצה למשפטים במרכז הבינתחומי מאז 2013. סיים דוקטורט באוניברסיטת הרווארד, התמחה אצל נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, ועבד במרכז הרפורמי לדת ומדינה (אז המרכז לפלורליזם יהודי). במקביל לדוקטורט התנדב באגודה לזכויות האזרח ובארגון זכויות אדם בהודו.

 

ד"ר שנער מתמחה במשפט חוקתי וזכויות אדם, וכותב, בין היתר, על חופש הביטוי, זכויות אדם בשטחים, שיטור, ומעמדם של עובדי ציבור. בשנתיים האחרונות שימש גם כאחראי האקדמי על מערך הקליניקות המשפטיות במרכז הבינתחומי, המעניקות סיוע משפטי למגוון אוכלוסיות מוחלשות, ובכלל זאת מבקשי מקלט, מהגרי עבודה, אנשים בעוני, אנשים עם מוגבלויות ובני נוער.

ד"ר אדם שנער