הזכות לדיור - סגרגציה ואפליה

עתירה נגד שיווק דירות בעכו ליהודים דתיים בלבד

בתים בעכו

לראשונה מאז החלה רשות מקרקעי ישראל להכליל במכרזיה סעיף האוסר על שיווק מפלה, הוגשה עתירה בנושא

 
 

האגודה לזכויות האזרח, עמותת אליאטר לפיתוח חברתי ותרבותי בעכו, והקליניקה המשפטית לזכויות אדם בחברה באונ' חיפה, עתרו ביום רביעי שעבר (14.3.2012) לבית המשפט המחוזי בחיפה בדרישה לבטל את זכייתן של "העמותה לבניית שכונה דתית – עכו" ו"העמותה לפיתוח עכו ובניינה", במכרז של רשות מקרקעי ישראל לבניית 196 יחידות דיור בשכונת האגרוף בצפון בעכו.

מפרסומי העמותות עולה, שהן משווקות את המגרשים ליהודים מהציבור הדתי בלבד. עוד עולה מהפרסומים, ש"העמותה לפיתוח עכו ובניינה" פועלת בשיתוף עם חברת "באמונה דיור לציבור הדתי לאומי", אשר עוסקת בשיווק דירות ליהודים דתיים בלבד. באמונה עוסקת גם בהקמת פרויקט מגורים ליהודים דתיים בלב יפו, פרויקט נגדו הגישה בעבר האגודה לזכויות האזרח עתירה בשם תושבי יפו, שהתנגדו לפרויקט המפלה.

באותו מקרה אישר בית המשפט העליון את הפרויקט בשל כך שהזכויות כבר עברו לרוכשים, אך בעקבות העתירה התחייבה המדינה בפני בית המשפט העליון, כי תוסיף לכל מכרזי הבניה סעיף הקובע, כי לרשות מקרקעי ישראל זכות לבטל את הזכייה במכרז אם יתברר שהזוכה שיווק את הדירות בצורה מפלה. סעיף כזה אכן מופיע במכרז בו זכו העמותות, ועתה מתבקש בית המשפט להורות לרשות מקרקעי ישראל לאכוף אותו.

עו"ד גיל גן-מור, ראש תחום הזכות לדיור באגודה לזכויות האזרח: "העמותות הפרו את תנאי המכרז ופעלו נגד החוק כאשר שיווקו את הדירות באופן מפלה, על בסיס לאום ודת. מדובר בפגיעה קשה בזכות לשוויון, שאין לה הצדקה בקרקע ציבורית שאמורה לשרת את כלל הציבור המשווע לפתרונות דיור. טוב היה לו רשות מקרקעי ישראל הייתה דואגת לאכוף בעצמה את איסור האפליה ולוודא שהקרקעות הציבוריות עליהן היא אמונה משווקות באופן שוויוני."

סמי הוארי, מנהל עמותת אליאטר מעכו: "השיווק המפלה של דירות בשכונה החדשה בעכו הוא רק דוגמה אחת מני רבות לאפליית התושבים הערבים בדיור בעיר: מפנים תושבים ערבים ותיקים מעכו העתיקה ומונעים מהם להתגורר בכבוד בשכונות אחרות; בבניינים רבים בעיר מקיימים 'ועדות קבלה' שלא מאפשרות לערבים לרכוש בהם דירות. זה יוצר תחושה קשה של אפליה, שאנחנו אזרחים סוג ב'."

ביום שלישי (20.3) בשעה 15:00 יתקיים בבית המשפט המחוזי בחיפה דיון בבקשה לצו ביניים.

עת"מ 25573-03-12

 

פניית האגודה בנושא למנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, 26.2.2012

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: גזענות ואפליה,הזכות לדיור,הזכות לדיור - סגרגציה ואפליה,הזכות לשוויון,זכויות חברתיות

סגור לתגובות.