הזכות להפגין

ערכה למפגין/ה

צילום: עודד פלרצילום: עודד פלר

מתכננות/ים הפגנה? לא חשוב באיזה נושא או על איזה עניין אתן/ם רוצות להפגין, חופש הביטוי הוא שלכם והאגודה לזכויות האזרח עומדת לרשותכם. ריכזנו כאן עבורכן/ם את כל המידע ההכרחי בנוגע להפגנות, משמרות מחאה, מאהלים, מעצרים, אלימות משטרה, סיוע משפטי ועוד – כדי שתוכלו לעמוד על זכויותיכם ולממש את חופש הביטוי ואת זכותכם להפגין.

אתן/ם מוזמנים/ות לפנות לשירלי נדב, רכזת פרויקט דוקורייטס שמפעילה האגודה יחד עם ארגונים עמיתים, ולקבל סיוע, מידע וליווי כל הקשור לחופש הביטוי והמחאה, וגם לשאול מצלמות וידאו לתיעוד הפגנות ואירועי מחאה. טלפון: 052-8606023, מייל: docorights@acri.org.il.

 

 

בדף זה:

הפגנות ורישיונות
מעצרים ומשטרה
אוהלי מחאה
מקורות להעמקה ולהרחבה

סרטונים:
הזכותון למפגין – הגרסה המצולמת. בהגשת עו"ד שרונה אליהו חי מהאגודה לזכויות האזרח, ובהפקת הטלוויזיה החברתית.
זה עובד! סרטונים של מפגינים שמלמדים את המשטרה מה אומר החוק

 

 

הפגנות ורישיונות

 

בזכותון למפגין (יש בעברית, בערבית ובאנגלית) תמצאו תשובות לשאלות כגון: מתי נדרש רישיון להפגנה ואיך מקבלים אותו? האם מותר למשטרה להציב תנאים להפגנה? מתי מותר למשטרה לפזר הפגנה? מתי מותר לה לעצור מפגין? האם מותר לצלם שוטר בהפגנה? להשתמש במגפון? ועוד.

 יוצאות/ים להפגנה? קחו איתכם את הזכותון!

הזכותון בגרסה מקוצרת (מיני-זכותון) – להדפיס ולשים בכיס:
עברית | ערבית | אמהרית | אנגלית.
ויש גם אפליקציה לסמרטפון! חפשו "מיני-זכותון למפגין".

רוצים לקבל את המיני-זכותון בדואר? צרו איתנו קשר.

 

 

מעצרים ומשטרה

 

שלא תזדקקו, אבל כדאי שיהיה: בזכותון למפגין/ה העצור/ה תמצאו מידע על עילות מעצר ועיכוב, על זכויות מפגין/ה שנעצר או עוכב, וטלפונים של מחלקות העצורים בסנגוריה הציבורית. על ייצוג באמצעות הסנגוריה ראו גם כאן.

מידע לעצור בגרסה מקוצרת יש גם במיני-זכותון הזה – להדפיס ולשים בכיס.

קיבלתם זימון לחקירה אודות כוונותיכם להשתתף בפעילויות מחאה בקיץ הקרוב? אינכן/ם חייבים/ות להתייצב לחקירה! ראו כאן הנחיות בנושא.

איך מגישים תלונות נגד שוטרים: נתקלת באלימות מצד שוטר? נתקלת בשוטר בתפקיד שלא ענד תג זיהוי? אפשר וחשוב להגיש תלונה. ראו כאן הנחיות בנושא.

 

 

צילום: טל דהןאוהלי מחאה

האם הקמת מאהל מחאה היא חוקית? האם נדרש רישיון? ואיך מתנהלים מול הרשות המקומית? על כך בזכותון למפגין.

פינו לך את האוהל? הזיקו לציוד? החרימו חפצים אישיים ולא השיבו? עלבו בך? בבית משפט לתביעות קטנות תוכלו לתבוע פיצויים על כך, בהליך קצר ופשוט. ראו כאן הנחיות ותביעה קטנה לדוגמה.

 

 

 

 

להרחבה

 

למשפטנים/ות ולרוצות להתעמק: מדריך משפטי מקיף בנושא חופש המחאה והזכות להפגין, הכולל מידע על רישוי הפגנות, פיזור הפגנות, סמכויות המשטרה וזכויות המפגינים בעת עיכוב ומעצר, סמכויות הרשות המקומית, מאהלי מחאה ועוד. המדריך כולל הפניות למגוון מקורות מידע רלבנטיים, ובהם חוקים, נהלים, הנחיות ופסקי דין.

ולמי שמבקשת להרחיב עוד יותר – כאן מרוכזים כל המסמכים שלנו בעניין חופש המחאה והזכות להפגין – כולל פניות למשטרה ולגורמים נוספים, פעילות בכנסת ועוד.

.

נשמח לקבל משוב על הזכותונים ועל המדריך, באמצעות הטופס שבקישור הזה. האם המידע עזר לכם? מה חסר? מה לא ברור? מה אפשר לשפר?

 

 

סרטונים

הזכותון למפגין – הגרסה המצולמת

אתם מתכננים הפגנה, אבל לא יודעים מה צריך לעשות? "הזכותון המצולם למפגין" בהגשת עורכת הדין שרונה אליהו חי מהאגודה לזכויות האזרח הוא בדיוק מה שאתם צריכים. בהפקת הטלוויזיה החברתית.

חלק א' – רישוי הפגנות: מתי צריך לבקש רישיון להפגנה? איך מקבלים רישיון להפגנה? מה מותר למשטרה לדרוש ממארגני הפגנה? האם מותר להפגין מול ביתו של איש ציבור? ועוד.

חלק ב' – התנהלות ההפגנה:

מה מותר ומה אסור לעשות במהלך הפגנה? מתי מותר למשטרה לפזר הפגנה? מה עושים במקרה שהמשטרה מפזרת הפגנה שלא נדרש לה רישיון? האם מותר לצלם שוטרים בהפגנה? האם מותר להשתמש במגפון בהפגנות? האם לשוטר מותר להפעיל כוח נגד מפגין? ולמי מתלוננים במקרה של אלימות משטרתית?

חלק ג' – עיכוב, מעצר וחקירה:

מתי מותר למשטרה לעכב מפגין? ומתי מותר לעצור מפגין? מי מוסמך לבצע מעצר וכיצד מתבצע המעצר? מה אני עושה במקרה שנעצרתי ונלקחתי לחקירה בתחנת המשטרה? האם מותר למשטרה להתנות את שחרורי ממעצר בהסכמתי לא להפגין למשך תקופה מסוימת? והאם זה חוקי? וכן גם האם ניתן לתבוע פיצויים בגין עיכוב או מעצר שנעשו בחוסר סמכות?

חלק ד' – רשויות מקומיות:

האם נדרש אישור לחלוקת עלוני מחאה? האם נדרש רישיון העירייה להצבת שלטי מחאה? האם מותר לתלות מודעות על לוחות עירוניים? והאם מותר להקים אוהלי מחאה?

 

זה עובד! צפו במפגינים שמלמדים את המשטרה מה אומר החוק על חופש ההפגנה.

.

פעילות עמותת ילדים ישראלים מצטטות לשוטרים את התנאים שבהם נדרש רישיון להפגנה.

שוטרים ניגשים אל מפגין בגבעתיים, ומורים לו לחדול להשתמש במגפון. בתגובה נשלף הזכותון, מוקרא להם ערך "שימוש במגפון", ולאחר כמה דקות של התייעצויות בטלפון הנייד, הם הולכים לדרכם.

השוטרים מגיעים ומבקשים רישיון להפגנה. אחד המפגינים מצטט מתוך זכותון האגודה מתי נדרש רישיון להפגנה ומתי מותר להפגין ללא רישיון. השוטרים עוזבים את המקום.

הפגנה נגד גזענות. אחד המפגינים מקריא לשוטרים את הכללים בעניין קבלת רישיון להפגנה. השוטרים משתכנעים.

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות להפגין,זכויות אזרחיות,חופש הביטוי

סגור לתגובות.