ניסוי המאגר הביומטרי – שאלות ותשובות

לרגל כניסתנו לניסוי המאגר הביומטרי ("הפיילוט") ריכזנו עבורכם/ן כמה שאלות ותשובות פשוטות, על המאגר, הקשר שלו לתעודות הזהות החכמות, והסכנות הכרוכות בו: 

 
 
 
 
להורדה בגרסת PDF – להדפסה וחלוקה בדוכנים, או לשם פעילות חינוכית

לקריאה נוספת: www.no2bio.org
 
 
מה יקרה עכשיו כשאני מגיע/ה  למשרד הפנים במטרה לחדש או להפיק תעודה זהות / דרכון?

בשנתיים הקרובות, בעת חידוש תעודת זהות במשרד הפנים, ישאלו אתכן/ם אם תרצו להפיק תעודה חכמה ולצרף אתכם למאגר. ביכולתכם לבחור אם להצטרף למאגר הביומטרי, או לסרב ולקבל תעודת זהות רגילה.

החוק קובע שהמאגר הביומטרי יעמוד לתקופת ניסוי ("פילוט") של שנתיים עם אפשרות הארכה, כאשר רק בסופה יוחלט האם להפוך אותו לקבוע  או שמא למחוק אותו. עתיד המאגר הביומטרי יקבע לפי מידת הסכמה של אזרחים לשתף פעולה בניסוי, ולהירשם למאגר.

הפקידים בלשכות רשות האוכלוסין צפויים לספר לכם שתעודות ביומטריות יזכו אתכם ביתרונות שאין בתעודה הישנה. ייתכן ואף יבטיחו כי הדבר ישפיע גם על הדרכון, וכי דרכון ביומטרי יקל את כניסתכם בשערי מדינות אירופיות וארה"ב. בעוד שבעתיד הרחוק הדבר עשוי להיות נכון, בעתיד הקרוב אין כל הבדל בין מי שיחזיק בתעודת זהות ביומטרית, לבין מחזיקי תעודת זהות רגילה.

 
 

מדוע קושרים את התעודה החכמה למאגר הביומטרי?

למעשה בכלל לא חייבים לקשור בין השניים, התעודה החכמה בלבד פותרת את כל בעיות אבטחת מידע ושיפור השירות לאזרח.

התעודה החכמה יכלה להיות בידנו כבר לפני שבע שנים, רק שמשרד הפנים עיכב כל פעם מחדש את הוצאתה, לאור התעקשותו לכפות את המאגר הלאומי על תהליך הפקת התעודה.

נדמה כי המטרה האמיתית של חוק המאגר הביומטרי, אינה למנוע זיופים של תעודות זהות שכן לשם כך יש לנו את  התעודה החכמה. החיבור בין השניים בחוק הוא בכדי לספק לגופי הביטחון מאגר ביומטרי על כלל האזרחים.

 
 

האם לסרב או להסכים לפילוט המאגר הביומטרי?

כל סירוב להצטרף למאגר – יפחית את ההשפעה של תקופת הניסוי, ויעביר את המסר שהמאגר הביומטרי מיותר ומסוכן. נניח ובתקופת הניסוי משרד הפנים היה מאפשר הפקה של תעודה חכמה ללא הצטרפות למאגר היינו מצליחים למדוד את ההשפעות האמיתיות של התעודה, אך החיבור בין השניים אינו מאפשר זאת.

תומכי המאגר טוענים כי כבר כיום קיימים מאגרי-מידע רבים ומגוונים אשר מלאים בנקודות תורפה ועם זאת החברה האזרחית מצליחה להתנהל בצורה סדירה. מתנגדי המאגר טוענים לעומת זאת כי יש לסרב לניסוי:

 

חדירה מוגזמת לפרטיות האדם: עצם הקמת המאגר  היא פגיעה באיזון שבין כוחה של המדינה לבין אזרחיה. העובדה כי למדינה יהיה מידע שמאפשר לה לעקוב ולזהות היכן היינו והיכן הננו מזכירה יותר את 'האח הגדול' מאשר מדינה דמוקרטית.

שימוש לרעה בנתונים: מרגע שמאגר מידע כלשהו קיים,  ישנו החשש שגורמים שלטוניים יעשו בו שימוש מעבר למטרות שהוגדרו בחוק . מספיק פקיד אחד כדי שמידע מהמאגר ידלוף לגורמים מסחריים, פליליים או עוינים. את התסריטים האפשריים נשאיר לכם לדמיין…

דליפת המידע: אין מערכת ממוחשבת שאי אפשר לפרוץ! ככל שמאגר-מידע רגיש יותר כך הוא מושך יותר אנשים המעוניינים לפרוץ אותו. מרשם האוכלוסין של משרד הפנים כבר דלף לאינטרנט ולחברות מסחריות. מאגרי מידע רגישים בכל העולם נפרצו לבסוף. הפיתוי של 'שומרי הסף' – אותם פקידים שתהיה להם סמכות לגשת למאגר – יהיה גדול מידי.

הדרך היחידה למנוע מהנתונים האישיים שלך לדלוף, היא לא למסור אותם מלכתחילה. חשוב שכל מי שמחדש/ת תעודת זהות תדע כי זו זכותכן/ם להחליט! זכותכן/ם לסרב ל'פילוט' ולדרוש תעודה זהות רגילה. אין למדינה סמכות לכפות את ה'פיילוט' על הציבור.

 
 

מה כדאי  שיקרה בעתיד?

אנו מקווים שבמשרד הפנים יתעשתו במהרה, ויאפשרו להנפיק תעודות זהות חכמות גם בלי הצטרפות למאגר.

תעודת זהות ביומטרית היא תעודה חכמה שהשבב הדיגיטאלי שלה מכיל נתונים ביומטריים המאפשרים לזהות אדם לפי נתוני גופו, טביעות אצבע ומבנה פנים. אפשר להנפיק כאלה כבר כיום, בלי ליצור מאגר של הנתונים: כאשר אדם יזדהה באמצעות תעודות, תיסרק אצבעו והמידע הייחודי יושווה לזה הנמצא על התעודה. לכן מי שירצה להשתמש בתעודה גנובה יתקשה לעשות זאת כי לא יהיה לו את הנתונים הביומטריים הזהים. ברגע שאזרח/ית ידווח כי התעודה החכמה שלו נגבה היא תבוטל אוטומטית, כך שיהיה קשה מאד לגנוב תעודה כזו.

 
 

מה אני יכול/ה לעשות עכשיו בשביל שההצעה לא תיכנס לחוק?

     

  1. לא להשתתף בפיילוט – להצטרף להסברה בעד תעודות חכמות בלי מאגר
  2. להכין פוסטר משלכם ולהפיץ: לא נותנים את האצבע למאגר! (ראו למטה דוגמה לפוסטר)
  3. לחתום על העצומה נגד המאגר: http://www.atzuma.co.il/no2bio

 

לכל המידע על עתירת האגודה נגד המאגר, ולמידע נרחב בנושא: https://www.acri.org.il/he/?p=1750

 לפרטים נוספים ניתן להיכנס לאתר המרכז לעצירת חוק המאגר הביומטרי: http://no2bio.org/

 

ביומטרי

  • LinkedIn
  • Twitter
  • Facebook
  • Print
  • email

תגיות:

קטגוריות: הזכות לכבוד,הזכות לפרטיות,המאגר הביומטרי,זכויות האדם - כללי

סגור לתגובות.