Photo by Yotam Ronen, Activestills

האגודה לזכויות האזרח הוקמה בשנת 1972, והיא ארגון זכויות האדם הגדול, הוותיק והמוביל בישראל. האגודה היא ארגון זכויות האדם היחיד העוסק בכל קשת זכויות האדם: מחופש הביטוי ועד הזכות לדיור, מהגנה על זכויות האדם בשטחים הכבושים ועד להגנה על הפרטיות באינטרנט. כל זאת כדי שנוכל לדבר, לחשוב ולחיות במדינה ששומרת על הזכויות של כולנו, ובחברה שוויונית וצודקת. אנחנו מחויבים להגנה על זכויות האדם ולקידומן, בכל מקום שבו האחריות לפגיעה בזכויות היא של הרשויות הישראליות.

האגודה פועלת למען החברה בישראל וכחלק ממנה, כדי להגן ולקדם את הזכויות של כולן וכולם, ללא קשר ותנאי למעמדם בישראל: אזרחים, תושבים, פליטים ומבקשי מקלט, מהגרי עבודה, תושבי ירושלים המזרחית ותושבי השטחים הכבושים; נשים וגברים, דתיים וחילונים, יהודים ופלסטינים, בעלי דעות פוליטיות מהימין ומן השמאל.

האגודה לזכויות האזרח שומרת בקנאות על עצמאותה, וכל פעילותנו מתאפשרת רק בזכות תרומות שאינן מגורמים ממשלתיים או מפלגתיים בישראל. כדי להמשיך ולשמור על הזכויות ועל עצמאותנו אנו זקוקים לתמיכתכם.

למה, איך ומה אנחנו עושים

עשינו, עשינו, עשינו

שקיפות – דוחות רשמיים ומידע על תרומות

קישורים

על האגודה לזכויות האזרח

 
 

למה, איך ומה אנחנו עושים

למה? כי אנחנו לא יכולים להיות אנחנו בלי זכויות האדם שלנו.

אי אפשר להיאבק על חופש ביטוי אם אין אפשרות לקיום בכבוד, ואין די בקיום בכבוד אם איננו יכולים להתפתח כבני אדם בעלי חירות לבטא את עצמנו, וליצור ולפעול על פי אמונותינו, תפיסותינו והזדהותנו האנושית והערכית. כי אי אפשר לשמור על הדמוקרטיה בלי לשמור על זכויות האדם.

כשכל אחת ואחד נאבק לבד על הזכויות שלו, המאבק קשה ולעיתים בלתי אפשרי. ארגון מאפשר לזה לקרות. בשל משאבינו המוגבלים איננו יכולים להעניק ייצוג לכל אדם שזכויותיו נפגעו, אך אנו פועלים לקדם שינויי מדיניות מערכתיים, שיש להם השלכות על אנשים רבים.

איך ומה?

האגודה פועלת בבתי המשפט, ובפרט בבג"ץ, נגד מדיניות של הרשויות המפרה את זכויות האדם (לארכיון המשפטי של האגודה לחצו כאן). אנו פועלים בכנסת כדי להבטיח ששיקולים של זכויות אדם יהיו חלק מתהליך החקיקה. אנו מקיימים פעילות חינוכית ענפה כדי להטמיע את החשיבות של זכויות האדם (לאתר "הסדנא" של מחלקת החינוך באגודה לחצו כאן), ופועלים בקרב הציבור, ברשתות החברתיות ובתקשורת כדי להמחיש את הצורך החיוני במאבק על זכויות האדם ולהביא למעורבות פעילה של הציבור הרחב.

בחזרה >>>

 

עשינו, עשינו, עשינו

במשך יותר מארבעה וחצי עשורים של פעילות רשמה האגודה לזכויות האזרח שורה של הישגים מרשימים, שהפכו לאבני דרך במאבק על קידום זכויות האדם בישראל, חלקם בשיתוף עם ארגונים חברים. זה חלק ממה שהשגנו ב-2018: 

1. גלגל הצלה: בית הדין הארצי לעבודה קיבל את עמדתנו, וקבע שלביטוח לאומי אסור לשלול קצבת הבטחת הכנסה מאדם בגלל שהוא מקבל סיוע כספי מקרובי משפחה או מעמותות כדי להתקיים. 


2. להזדקן בכבוד: בעקבות קמפיין שלנו עם ארגונים עמיתים תוקן חוק הסיעוד ואושרה תכנית הסיעוד הלאומית. בבסיס התוכנית העלאת שעות הסיעוד בקהילה ושיפור השירותים, ביטול חובת ההשתתפות של ילדי הזקן במימון האשפוז הסיעודי, וטיפולי שיניים לזקנים.

3. צועדים בגאווה: בעקבות עתירה שהגשנו יחד עם בני נוער ועם אגודת הלהט"ב, תאפשר מצעד הגאווה בכפר סבא.


4. שוויון בדיור: בעקבות עתירה שהגשנו, רשות מקרקעי ישראל הטילה קנס על חברת בנייה שהפלתה לקוח ערבי; בעקבות תביעה שהגשנו, פוצו זוג ערבים שהופלו על ידי חברת בנייה.


5. דיני נפשות: בעקבות עתירתנו פרסם משרד הרווחה נוהל חדש והרבה יותר מאוזן לגבי פעילות ועדות ההחלטה במשרד הרווחה, הדנות בהשמה חוץ ביתית של קטינים בסיכון. הנוהל משפר מאוד את ההליך הלקוי שעליו התרענו.


6. גיור בצבא: בעקבות עתירתנו, צה"ל הונחה להפסיק לחייב חיילים שאינם מוכרים כיהודים על פי ההלכה להשתתף בכנסי הכנה והסברה לגיור - פרקטיקה שהייתה משפילה, פוגענית וחודרת לפרטיות.


7. ניצחון לחופש הביטוי: בעקבות ערעור שהגשנו קבע בית המשפט העליון שעירייה אינה יכולה לאסור על עמותות שפועלות במבנים שבבעלותה לקיים דיונים ציבוריים על סוגיות שנויות במחלוקת.


8. ערבית בבגרות: בעקבות פנייתנו, משרד החינוך תרגם לערבית את שאלון בחינת הבגרות בתקשוב.


9. הטובות למדעים: תוכנית מצוינות במדעים בכפר סבא יועדה לבנים בלבד. בעקבות הפנייה שלנו ושל ארגונים נוספים, הודיעה העירייה שתפתח את התוכנית בפני נערות.


10. האגודה באקדמיה: העברנו קורס אקדמי בתחום חינוך נגד גזענות באוניברסיטת חיפה. בשנת הלימודים הקרובה קורס דומה יועבר גם באוניברסיטת תל אביב.


11. שירותי רווחה לנפגעי נפש: בעקבות פעילותנו, יחד עם ארגונים נוספים, בוטל נוהל שלא אפשר לנפגעי נפש לקבל שירותים בלשכות הרווחה.

 

12. הדואר בא: בעקבות עתירתנו הוגשה תוכנית של משרד התקשורת לפעול תוך שנה וחצי להמשך פתיחת סניפי דואר ומרכזי חלוקה בירושלים המזרחית. 

הישגים משנים קודמות (רשימה חלקית):

 

שקיפות – דוחות רשמיים ומידע על תרומות

 

קישורים

תו מידות.png

לא מצאתם מה שחיפשתם? נסו בארכיון

  • האגודה בפייסבוק
  • האגודה בטוויטר
  • האגודה באינסטגרם
  • האגודה ביוטיוב

האגודה לזכויות האזרח בישראל

מרכז ארצי

רח' נחלת בנימין 75 תל-אביב 6515417
טלפון: 03-5608185 | פקס: 03-5608165

ירושלים

יד חרוצים 15 תלפיות

כתובת למשלוח דואר: ת"ד 53262, ירושלים 9153102

טלפון: 02-6521218 | פקס: 02-6521219

נצרת

רח' 3030/5, ת"ד 51070, נצרת 1616701
טלפון: 04-8526333/4/5 | 
פקס: 04-8526331

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו