אלימות שוטרים נגד פלסטינים בביתן משטרתי בשער שכם


הביתן בשער שכם
הביתן בשער שכם. צילום: מוהנד ענאתי, ACRI

בשער שכם מוצבים שלושה ביתנים משטרתיים המאוישים 24 שעות ביממה. בשניים מהם לא מותקנות מצלמות. מסרטונים ומעדויות שהגיעו לידינו עולה כי לפחות אחד מהם הפך למעין "חור שחור" שאליו נוהגים שוטרים להוביל חשודים ומעוכבים פלסטינים, להשכיב אותם על הרצפה ולהכות אותם. בכל המקרים שתועדו, אלימות השוטרים התבצעה לאחר המעצר או העיכוב, כאשר האדם כלפיו הופנתה האלימות אינו מתנגד ולא מהווה סכנה לשוטרים או לציבור, ותמיד בנוכחות שוטרים אחרים, אשר לא רק שלא מנעו את האלימות, אלא חלקם אף לקח בה חלק.


ב-7.6.2021 פנינו יחד עם הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל למפכ"ל ולמפקד מחוז ירושלים. בפנייה, שכתבה עו"ד טל חסין מהאגודה, דרשנו להתקין לאלתר מצלמות בכל הביתנים המקום, לתחקר את האירועים ולהעביר את שמות השוטרים האלימים למח"ש, ולהסיק מסקנות מערכתיות ולהנחות את השוטרים בשטח בהתאם להן. למכתב צורפו הפניות לסרטונים המתעדים את הפרקטיקה של הכאת הפלסטינים בביתן, וצוטטה בו החלטת בית משפט השלום בירושלים לשחרר ממעצר את אחד מעצורי הביתן, תוך קביעה ש"הגם שקיים חשד מסוים שהמשיב השליך בקבוק מים על שוטרים, הרי שהחשד הסביר יותר הוא שהמשיב הותקף באופן אלים ביותר על ידי השוטרים, והדבר נחזה היטב בסרטון".


לאחר תיעוד של מקרה נוסף שבו שוטרים תקפו בחור פלסטיני עם מוגבלות, חולה אפילפסיה, שצילם מחוץ לביתן, פנינו גם לשר לביטחון הפנים בדרישה שישים קץ להתנהלות פסולה, מבזה ובלתי חוקית זו.


פניית האגודה לזכויות האזרח והוועד נגד עינויים למפכ"ל ולמפקד מחוז ירושלים, 7.6.2021


פניית הארגונים לשר לביטחון פנים, 22.6.2021


תשובת המשטרה, 15.7.2021קישורים:


ניר חסון, נקודות המשטרה בשער שכם הפכו לעמדות הכאת פלסטינים, הארץ, 21.6.2021


חדשות הערב, כאן 11, 21.6.2021 (מדקה 34:07)הפניות נכתבו בסיועם של סיון תהל, רכזת שטח וחופש מחאה, והמתמחה אייל לוריא פרדס