אפליית לקוחות ערבים במכירת דירה

ב-24.8.2021 הגשנו עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים בבאר-שבע נגד רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), בדרישה להטיל קנס על חברת בנייה שהפלתה לקוחות ערבים.


החברה, "פרץ בוני הנגב", זכתה במכרז מחיר למשתכן ובמסגרתו קיבלה יחידות דיור לשיווק חופשי. במכרז יש סעיף האוסר על החברה הזוכה לנקוט אפליה פסולה בעת שיווק ומכירת יחידות הדיור. כאשר העותר, אזרח ערבי, התעניין ברכישת דירה בפרויקט, נציג המכירות הפנה אותו למשרד השיכון ושיקר לו לגבי האפשרות לרכוש דירה שלא במסגרת מחיר למשתכן. כך גם אירע לעוד שלושה לקוחות ערבים, שכולם קיבלו אותה תשובה שקרית ומטעה. לעומת זאת, יהודים שפנו הוזמנו מיד לראות את הדירות, קיבלו פרטים מלאים ויכלו להתקדם לרכישה.


בדצמבר 2020 פנינו לרשות מקרקעי ישראל בדרישה להטיל קנס על חברת "פרץ בוני הנגב". לאחר שימוע שערכה לחברה החליטה רמ"י לדחות את התלונה, בלי הנמקה של ממש, ואף לא אפשרה לנו להגיב לטענות החברה. לפיכך הגשה העתירה.


בעתירה נטען כי התנהלות החברה, שחזרה על עצמה, נועדה בבירור למנוע מלקוחות ערבים פוטנציאליים להתקדם לרכישת דירה בפרויקט, אך ורק בשל היותם ערבים. זאת מטעמים גזענים, או משום שבעיני החברה הם לקוחות "לא רצויים", שאולי יפגעו באטרקטיביות של הפרויקט בעיני לקוחותיהם האחרים. טענו שמול הראיות החד משמעיות לאפליה מצד החברה, החלטת ועדת המכרזים שלא להשית עליה קנס פוגעת בזכות לשוויון, מעבירה מסר קשה של השלמה מדינתית עם אפליה גסה במקרקעי ציבור, ואינה סבירה באופן קיצוני. עוד טענו שהחלטת ועדת המכרזים שלא לאפשר לאגודה לזכויות האזרח להשמיע את טענותיה במהלך ההליך מהווה הפרה של חובת השימוע והחובה לקבל החלטה לאחר תשתית עובדתית מלאה.עת"מ 54529-08-21 אבורביעה נ' רשות מקרקעי ישראל


עו"ד: גיל גן-מור


העתירה, אוגוסט 2021קישורים:


גיא נרדי, האגודה לזכויות האזרח מאשימה את רשות מקרקעי ישראל בתמיכה באפליית ערבים, גלובס, 26.8.2021


פניית האגודה לזכויות האזרח לרשות מקרקעי ישראל (לפני הגשת העתירה), דצמבר 2020


אסף פוזיילוב, תחקיר: כך לא מוכרת חברת הבנייה הגדולה דירות לערבים, כאן חדשות, 10.11.2020העתירה נכתבה בסיוע המתמחה אייל לוריא פרדס