למנוע ניתוקי חשמל לבעלי חוב עניים

ארבעה אנשים שהחשמל בבתיהם נותק עתרו ב-22.7.2019 לבג"ץ, יחד עם איגוד העובדים הסוציאליים, רופאים לזכויות אדם והאגודה לזכויות האזרח. העותרות והעותרים דורשים שבית המשפט יורה כי לא ניתן לנתק אדם מחשמל בשל חוב כספי, אלא רק לאחר שיערך לו שימוע שבו ייבחנו המצב הכלכלי, המצב הבריאותי ונסיבות החיים שלו ושל המתגוררים עמו במשק הבית.

בכל שנה מנותקת אספקת החשמל הביתי לעשרות אלפי משקי בית בישראל, בשל חובות לחברת החשמל. עשרות אלפי צרכנים נוספים תלויים בשירותי מונה תשלום מראש, שמספק חשמל רק לאחר הטענה שממנה מקוזז שיעור מהחוב. בעתירה מוסבר כי כיום אי אפשר לנהל חיים תקינים ללא מכשירים חשמליים ואלקטרוניים, וכי למעשה כיום הזכות לחשמל היא רכיב מהותי בזכות היסוד לקיום בכבוד, לבריאות ואף לשמירה על חיי אדם. המחסור בחשמל פוגע במיוחד באנשים הסובלים מבעיות בריאותיות או פגיעים במיוחד – חולים, קשישים, ילדים ותינוקות.

העותרים טוענים כי במקרים שבהם צרכן צובר חוב, ובפרט כאשר מדובר באנשים החיים בעוני, יש לגבות אותו בדרכים המקובלות במדינת ישראל, כפי שגובים כל חוב אחר, ושאסור לחברת החשמל להשתמש בכוחה להוריד את השאלטר כאמצעי לחץ לגבייה אגרסיבית.

בג"ץ 4988/19 ס.ר.מ. נ' הרשות לשירותים ציבוריים חשמל

עו"ד: עדי ניר בנימיני (הקליניקה לזכויות אדם באוניברסיטת תל אביב), משכית בנדל (האגודה לזכויות האזרח)

העתירה, יולי 2019


תגובה מקדמית מטעם רשות החשמל ושר האנרגיה, נובמבר 2020


תגובה מקדמית מטעם חברת החשמל, נובמבר 2020


כתב תשובה מטעם המדינה, יוני 2021

פוסטים קשורים:

עתרנו לבג"ץ: למנוע ניתוקי חשמל לבעלי חוב עניים, יולי 2019

הזכות לחשמל: שאלות ותשובות

קישורים:

הדר גיל־עד , יושבים לבד בחושך, ידיעות אחרונות, 25.11.2019

ליאור גוטמן, למרות ההבטחות: מספר מנותקי החשמל בישראל קפץ ל-46 אלף, כלכליסט, 24.11.2019