לחקור חשד לאלימות של שוטר ביפו


אילוסטרציה
© Rrodrickbeiler | Dreamstime.com

ב-7.6.2021 פנינו עם הוועד נגד עינויים למפכ"ל המשטרה ולראשת מח"ש, בדרישה לבדוק חשדות בנוגע לאלימות שהפעיל שוטר שפעל ביפו בחודשים האחרונים. בפנייה מובאות עדויות של פעילות ומפגינות שהותקפו על ידי השוטר, בין היתר באמצעות משיכה בשיער, אגרופים לבטן, חניקה ודריכה על הראש.


בפנייה דרשו סיון תהל ועו"ד רעות שאער מהאגודה, ועו"ד סשה יפרח-חזן מהוועד נגד עינויים, לאסוף מידע ולבחון פתיחה בחקירה פלילית נגד השוטר, ולחלופין לקיים חקירה משמעתית בעניינו ולהורות על השעייתו המיידית, עד לסיום הבדיקה. ציינו שכפי שניסיון העבר מלמד – שוטר שמתנהל באלימות באירוע אחד ולא נותן את הדין ימשיך להתנהל באלימות באירועים נוספים.


במחלקה לחקירות שוטרים לא נענו לדרישתנו לפתוח בחקירה. בתשובתם נמסר כי לא ייפתח הליך פלילי נגד השוטר האלים, בין היתר בגלל "היעדר שיתוף פעולה מצד נפגעי העבירה.". לעמדתנו, זה נימוק שמעיד על ניתוק מדאיג מהמציאות, שכן העדויות שהגיעו אלינו הן בעילום שם, בשל חשש המתלוננות להתנכלות, בפרט כאשר מדובר בשוטר הנמצא בקרבתן ובאזור מגוריהן באופן קבוע. בתשובתם, בפועל, מח"ש מגלגלים את האחריות לנפגעות ומבקשים לחשוף את המתלוננות כדי להתחיל בחקירה – למרות שהחוק הפלילי מחייב את מח"ש לפתוח בחקירה כאשר נודע לה על ביצוע עבירה, גם במקרה שבו לא מוגשת תלונה.


פניית האגודה לזכויות האזרח והוועד נגד עינויים, 7.6.2021

תשובת המחלקה לחקירות שוטרים, 27.7.2021