לפנות את התחנה המרכזית בתל אביב עד שנת 2023

האגודה לזכויות האזרח יחד עם חברת מועצת עיריית תל אביב שולה קשת, יו"ר הוועד המקומי של שכונת נווה שאנן, חברי מועצה ופעילים במטה המאבק לפינוי התחנה המרכזית, וארגון מגמה ירוקה, עתרו ב-27.4.2022 לבית המשפט המחוזי בתל אביב. העותרים דרשו לקיים את המתווה לפינוי התחנה המרכזית עד לשנת 2023, שעליו הוסכם בין עיריית תל אביב ושורה של משרדי ממשלה בהובלת משרד התחבורה, או לחתום על מתווה חלופי שיבטיח את פינוי התחנה עד למועד זה.


בעתירה מצוין כי התחנה המרכזית בתל אביב, הממוקמת בלב שכונת מגורים, היא המפגע המרכזי במטרופולין תל אביב ומפגע זיהום האוויר החמור ביותר בישראל. חברת הניהול של המתחם מזניחה את המקום, שסובל מליקויים חמורים שאף הובילו להוצאת צו סגירה בשל ליקויי בטיחות. המבנה וסביבתו מהווה מוקד לפשיעה, סחר בסמים וזנות ומטרדי רעש ולכלוך.


על פינוי התחנה כבר הוחלט במסגרת תכנית המתאר של תל אביב אך הפינוי מותנה בהקמת מסופי קבע חלופיים, שצפויים להיפתח רק בשנת 2040. במהלך שנת 2021 הבינו כלל הגורמים שלא ניתן להמשיך ולקיים את התחנה לתקופה כה ממושכת תוך המשך הפגיעה בשכונה כולה וסיכון בריאות התושבים, וגובש מתווה לפינוייה עד לשנת 2023. עם זאת, באופן תמוה וחד צדדי, החליט ראש העירייה לסגת ברגע האחרון מהסיכומים בטענה שאחד המסופים החלופיים פוגע באתר טבע עירוני. המשרד להגנת הסביבה אינו מסכים לטענה זו.


בעתירה נטען כי "בשל התנהלותו התמוהה של ראש העירייה נגזר על תושבי המקום לחיות לצד המפגע הקשה עוד שנים רבות וארוכות, ובריאותם בסכנה, כאשר ברור כיום שיש חלופה אפשרית וישימה לפינוי מהיר של התחנה".עת"מ 51236-04-22

עו"ד: גיל גן-מור


העתירהקישורים:


אסף זגריזק, עתירה נגד עיריית ת"א: לפנות את התחנה המרכזית עד 2023, כמו שהובטח, גלובס, 28.4.2022